B2B ve B2C Nedir?

B2B ve B2C Nedir?

B2B ve B2C Nedir? Gelişen internet ağıyla beraber online ticaret sektörü de gelişmiştir. Bununla beraber firmaların en çok sorduğu soru, B2B ve B2C nedir sorusu olmuştur. İngilizcesi ‘’Business to Business’’, Türkçesi ‘’Şirketten Şirkete’’ anlamına gelen B2B, şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri satış ve pazarlama işlemlerini anlatan ifadedir. Ticaretin çok daha kapsamlı bir şekilde yapılması noktasında söz konusu pazarlama modelinin üst düzeyde bir performansın merkezinde yer aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

B2B alanında faaliyet gösteren firmalar, birbirlerinin sunduğu hizmetleri geliştirmek amacıyla çalışmaktadırlar. İngilizce olarak ‘’Business to Consumer’’ kelimelerinden oluşan B2C, Türkçede ‘’Firmadan Tüketiciye’’ anlamına gelmektedir. Kişilerin bireysel olarak yaptıkları tüm alışverişlerde, B2C iş modeli kapsamındadır. Bu noktada söz konusu iş modelinin son zamanlarda sıklıkla tercih edildiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu da gayet doğal olarak bu tür modelleri tercij eden yatırımcıların sayısını arttırmaktadır.

B2B Özellikleri Nelerdir?

B2B iş modelinin kapsadığı birtakım özellikler vardır. B2B ve B2C nedir diye araştırıldığında bu özellikler detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. B2B, hammadde ticareti yapmaktadır. Bir firma, üretim süreci için ihtiyaç duyduğu hammaddeleri başka bir firmadan tedarik etmektedir. Yine firmalar, yetersiz kaldıkları noktalarda, başka bir firmadan destek alabilmektedirler. Bunların yanı sıra firmalar, ürünlerini, toptan satış yapan farklı firmalara satabilmektedirler. Aslında tüm firmaların, üretim faaliyetlerini sürdürebilmek için B2B’yi uygulaması gerekmektedir.

B2C Özellikleri Nelerdir?

B2C’nin uygulanma özellikleri 2 çeşittir. İlk özelliği, sanal pazar yerleri ile alakalıdır. E-ticaret, etki alanını gün geçtikçe büyütmektedir. Tedarikçilerden alınan ürünlerin üzerine kar payı koyularak, son müşteriye online alışveriş mağazaları aracılığıyla iletme işlemidir. Diğer özellik ise, online mağazanın, üretici firmanın ürünlerini kendi online mağazası üzerinden satışa sunmasıdır. B2B iş modelinde herhangi bir aracı bulunmamaktadır.

B2B ve B2C Arasındaki Farklar

Günümüzde sıklıkla duyulan B2B ve B2C nedir sorusunun cevabı aralarındaki farklar yardımıyla daha rahat verilebilir. B2B’de müşterilerin bir ürünü tekrar satın alma ihtimali, B2C’ye göre daha yüksektir. B2B’de ürün fiyatlarında pazarlık yapılabiliyorken, B2C’de taahhütnameye uyma zorunluluğu bulunmaktadır. B2B’de ürünlerin mantıksal faydası, B2C’de ise duygusal faydası değerlendirilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir