Bulut Web Ticaret

Bulut Web Ticaret

Bulut Web Ticaret Ticari şirketlerin kendi web sitelerini kurmalarıyla beraber artık e-ticaret sistemi yaygınlaşmaya başladı. Sürekli gelişerek ilerleyen bu sistem, yeni fikirlere ve girişimlere de neden oldu. Bulut web ticaret hizmetleri, bunlardan bir tanesidir. Kullanıcıların internete bağlanabilen cihazları ile erişim ve depolama gibi işlemlerini gerçekleştirmesini sağlar. Bulut teknoloji sağlayıcıları site verilerini, ayrı bir alanda depolar. Yani sunucularda çalışan yazılım ve veri tabanlarını, bir sabit disk yerine dijital ortamda koruyarak erişime sunar. Bulut sunucuları dünyanın farklı yerlerindeki veri merkezlerinde bulunur.

Bulut Web Ticaret Önemi

Zamanımızın en popüler alışveriş aracı hiç şüphesiz e-ticaret siteleri. Müşteri profilinin bu sitelere yönlenmesiyle işletmeler de teker teker kendi sitesini oluşturmaya başladı. Hem bu sayede daha fazla kişiye ulaşıp, daha fazla sipariş alabiliyorlar. Fakat bu sistemi uygulamak, bazı sıkıntıları da beraberinde getirebiliyor.

Öncelikle web sitesi bir takım siber saldırılara karşı korunaklı olmayabilir. Web sitesinin gelişmesiyle depolama alanı ihtiyacı artar. Bu ekstra bir masraf demektir. Ayrıca sabit diskte depolanan bilgiler, sitenin güncelliği için de sıkıntı çıkarabilir. Bulut sistemi kullanılmadığı durumda satıcı ve müşteri aynı anda aynı verilere hemen ulaşamaz. Bu sıkıntı özellikle uluslararası faaliyeti kısıtlar. Bu ve buna benzer daha bir çok sebeple e-ticarette bulut uygulaması oldukça önemlidir.

Bulut Web Ticaret Avantajları

E-ticaret ve bulut sağlayıcı birbirini tamamlayan iki faktördür. Bir işletme e-ticaret yapmak istediği zaman hazır yazılım hizmeti alarak web sitesini kurabilir. Bunun için teknik bilgiye sahip olmak gerekmez. Bulut bilişim sistemi, web ticaret sitelerine yazılım, erişim ve depolama gibi hususlarda destek sağlar.

Normal sunucularda tek bir fiziksel sunucu mevcutken bulut sunucuda, çok sayıda sonucunun bulunduğu bir havuz vardır. Web sitesinin içeriği bu sunuculara dağıtılır. Bu sayede birinde meydana gelecek olan herhangi bir arıza, web sitenin veri kaybetmesine sebep olmaz. Ayrıca sistemin yükü tüm sunuculara dağıtıldığı için bir denge sağlanmış olur. Böylece tek bir sunucuya ağırlık verilmez ve kasılma olmaz.

Bulut Web Ticaret Hizmetleri

E ticarette hemen hemen tüm hizmetler, bulut sağlayıcı tarafından sunulur. Bulut web ticaret hizmetleri bunlardır;

  • Ağ oluşturma
  • Depolama
  • Yapay zeka
  • Doğal dil işleme
  • Bulut teknolojisinin uygulamaları

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir