Domain Hizmeti Nedir?

Domain Hizmeti Nedir?

Domain hizmeti nedir internet adresine sahip olmak isteyen kişilerin belirli sunuculardan satın alması gereken alan adlarıdır. Sunucular üzerinde bilgiler normalde IP adreslerinde tutulmaktadır. Ancak IP adreslerini ezberlemek veya hatırlamak zor olacağından alan adları şeklinde tutulmaya başlanmıştır. Arama çubuğuna yazdığınız alan adları DNS sayesinde IP adreslerine çevrilmektedir. Bu sayede de istediğiniz sitelere kolayca erişebilirsiniz. Örneğin bir iş yeri açtınız ve şirketinize özel kurumsal bir adres almak istiyorsunuz.

Web sitenizin tasarımını yaptıktan sonra istediğiniz alan adresini satın alarak kullanıma açabilirsiniz. Domain sistemleri bilgilerinizi ve müşteri bilgilerinizi kayıtlı tutabilmek için önemli hizmetlerdir. Bu hizmetler internet üzerinden bilgi ve satış yapmak isteyen şirket sahiplerinin kullanması gereken bir hizmettir. İnternet sitesi sahipleri için etkili bir alan adına sahip olmak, beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Bu noktada domainlere dair tercih yaparken de mutlaka etkili bir araştırmanın içerisinde yer almak şarttır.

Günümüz koşullarında domail almak istediğimiz zaman gayet doğal olarak karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Bu noktada bu tür hizmetleri sunan platformları tercih ederken özenli davranmak şarttır. Ancak bu sayede web sitenizin rakipler karşısında güçlü kalmasını da mümkün hale getirebilirsiniz. Peki, domain nasıl satın alınır? İşte detaylar!

Domain Nasıl Satın Alınır?

Öncellikle seçeceğiniz alan adının daha önceden alınmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun için ICANN yetkilisi seçtiğiniz sayfada kontrol sağlayabilirsiniz. Akılda kalıcı bir isim seçmek yararınıza olacaktır. Daha sonrasında ne kadarlık bir süre için bu alan adını alacağınızı belirleyin. 1 yıl ila 3 yıl arası olacak şekilde satın alabilirsiniz. Alan adınızı kaybetmemek için yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Domain için ödeme yaptıktan sonra kontrol paneli ile karşılaşacaksınız.

Alan adını alan kişinin yani sizin ya da sitenin sahibi olacak kişinin bilgileri yetkili tarafından alınacaktır. Bu işlemlere kurulum denmektedir. Adres ve isim gibi kişisel bilgilerin girilmesi yeterli olacaktır. Ancak bu bilgilerin doğru bir şekilde girildiğinden emin olmalısınız. E-posta adresinize gelen onaylama maili ile web sitenizi kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu mail onayını kısa sürede yapmalısınız. Aksi takdirde aynı işlemleri tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz. İşleminiz askıya alınabilir. Bütün bu bilgiler ışığında hosting hizmeti için ne gereklidir? Sorusunun yanıtı da merak edilmektedir.

Hosting Hizmeti Ne İçin Gereklidir?

Domain satın alan her kişinin eğer sitesini aktif bir şekilde kullanmak istiyorsa hosting hizmeti de satın alması gereklidir. Web sitenizdeki her bilginin belli bir sunucuya kaydolması gerekmektedir. İnternet üzerinde kullanılan bilgisayarları sunucular olarak düşünebilirsiniz. Onlarda internetin saklama alanlarıdır.

Muhteşem bilgisayarlara sahip olamayacağınızdan dünyadan herkesin ulaşabilmesi için büyük odalarda bulunan sunuculardan yardım alırsınız. Hostingler sayesinde sorunsuz ve hızlı bir erişim sağlarsınız. Web sunucuları olarak da geçen bu servisler yüklediğiniz veya yüklenecek her dosyanın saklanmasında görev alırlar. 7 gün 24 saat boyunca verilen kesintisiz hizmet web satışı yapan kişiler içinde ayrıca önemlidir.

Neden Hosting Kullanmalıyız?

Hosting çok gelişmiş sunucuların kullanılması olarak da tanımlanabilir. Hostlar sayesinde bilgileriniz güvenli bir şekilde sunucular içerisinde saklanır. Hosting kullanmalıyız çünkü sitenizde bulunacak resimlerin, videoların ve bilgilerin sürekli olarak erişilebilir olması gerekmektedir. Ancak bir bilgisayarda bu işlemi yaptığınızı düşünün bir Word belgesi yazdınız ve sakladınız. Sabah uyanıp bilgisayarınızı açtığınızda belgeniz karşınızda. Ancak bunu internet üzerinde yapmak için uzak harici disklere sahip olmanız gerekmektedir. Bunlara da sunucu adı verilmektedir. Bilgilerinizin silinmemesi için, müşteri ya da kullanıcılarınız için bu hizmete ihtiyacınız olacaktır.

SSL Hizmetleri ve Detayları

SSL sertifikası kullandığınız sitenin adres doğruluğunu kontrol etmektedir. Sunucu ve bilgisayar arasındaki veri aktarımını şifreli bir şekilde yaparak güvenlik sağlar. Ancak SSL hizmetleri asla yazdığınız kodun veya sitenizin güvenliğini sağlamaz. Sadece Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. İnternet üzerinde bilgi transferi yapılırken güvenlik ve gizliliğin sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca Google’ın güvenli internet kullanımını artırmak için yazdığı algoritmalar sonucu arama motorlarında en üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır. Yani istediğiniz adrese giriş sağlarken oluşabilecek her türlü saldırıyı önleyebilmek için gereklidir. Kötü durumlarda istemediğiniz sitelere ya da dosyalara erişim sağlayabilirsiniz. Bu yanlış iletimlerin önüne geçmek için kullanılan bir protokol olarak da görebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir