Dropshıppıng Nedir, Avantajları Nelerdir?

Dropshıppıng Nedir, Avantajları Nelerdir?

Dropshıppıng nedir? Stoksuz satış anlamına da gelen dropshıppıng fiziksel ürünler olmadan satış yapmak anlamına gelir. Genellikle küçük, orta ölçekli işletmelerin ya da bireysel girişimcilerin uyguladığı satış yöntemidir. Sistemin uygulanışı basit ve etkilidir. Girişimcinin açmış olduğu e ticaret sitesine tedarikçi tarafından xml entegrasyonu gerçekleştirilir.

Ürünler girişimcinin e ticaret sitesinde görüntülenir. Satışa çıkarılan ürünler müşterileri tarafından sipariş edilir. Ürün tedarikçi tarafından ulaştırılır ve girişimci yaptığı satıştan komisyon elde eder. Gelen siparişler tedarikçi tarafından teslim edildiği için girişimci yalnızca satış ve pazarlama konusuna odaklanmalıdır. İlk kez e ticaret işine atılacak girişimler için oldukça uygun bir mecradır.

Dropshıppıng Hangi Avantajları Sunar?

Sanal ortamda satış yapmanın kolaylığı bir tarafa dropshıppıng birçok alanda girişimcilere avantajlar sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi ise depo probleminin ortadan kalkmasıdır. Ürünler direkt olarak tedarikçiler tarafından kargolandığı için depo kiralama ihtiyacı ortadan kalkar. Aynı zamanda depoda çalışacak işçilere de ihtiyaç olmadığı için sigorta ve işçi maaşı gibi ödemelere yapılmaz. Bu da gider kaleminin azalması demektir.

Ürünleri depolamadığınız için stok yönetimi yapmanıza da gerek kalmaz. Ürünün paketlenmesi ve lojistik operasyonları da tedarikçi üstelendiği için size yalnızca satış yapma işi kalacaktır. Arta kalan zamanda ürünlerinizi pazarlamanın ve satış artırmanın yollarını araştırarak işinize katkı sağlayabilirsiniz. Ürününüz için gerekli maliyet araştırmasının yapılması işlemini yürütmeniz gerekmektedir. Dropshıppıng nedir, yeni nesil ticaret yöntemleri arasında yer alan Dropshıppıng işleminde nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Dropshıppıng İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satış yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok aşama vardır. Bu aşamalar ürünün üretiminden kullanıcıya ulaşmasına kadar maruz kaldığı süreci kapsamaktadır. Bu sürecin yönetiminin iyi yapılabilmesi için gerekli şartların sağlanmış olması gerekir. Bu şartlar en basit hali ile satacağınız ürünü tanımanız şeklindedir.

Tedarikçiniz ile oluşacak problemlerin ön görülmesi, müşteri memnuniyetinin sağlanması ve doğru satış politikasının belirlenmesi dropshıppıng işlemlerinin en önemli şartlardır. Üründe oluşacak sıkıntı kullanıcının direkt olarak size olumsuz dönüşüne sebep olacaktır. Tedarikçiniz ile öncelikle bu konuda anlaşmalısınız. Bir diğer nokta ise rekabet pazarında maliyet araştırması yapmaktır. Aynı ürünü sizinle birlikte aynı pazarda satmak isteyen girişimci veya işletmeler olacaktır. Bu yüzden fiyat araştırması yapmak satışlarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Dropshıppıng Yapmak İçin Hangi Adımlar Atılmalıdır?

Satış yapmak için öncelikle Pazar ve ürün seçimi yapılmalıdır. Pazar kavramı satış yapacağınız alan demektir. Satıcı olarak yurtiçinden tedarik ettiğiniz malı yurtdışına pazarlayabilirsiniz. Yine yurtiçinden tedarik edilen malı tekrar yurtiçine satabilirsiniz ki en çok tercih edilen yöntem budur. Ya da daha gelişmiş işletmelerin yaptığı gibi yurtdışında imal edilen malları yurtdışına satabilirsiniz. Dropshıppıng nedir, Dropshıppıng yapmak için hangi adımları atmak gerekir? Dropshıppıng yapmak için her şeyden önce mutlaka profesyonel bir destek almak gerekmektedir. Böylece bu alanda etkili bir düzeyde yatırım yapma fırsatına sahip olabilirsiniz!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir