Dropshipping Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Dropshipping Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Dropshipping yapmak için gerekenler nelerdir ? Stoksuz satış anlamına gelen dropshipping bir satış biçimidir. Bu satış biçiminin uygulanması için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle ülkenizden satış belgesi almanız gerekebilir. Bunun dışındaki şartlar satış yapmanız için gereken ön şartlardır. Öncelikle yapılması gereken ürün tercihi yapmaktır. Hangi ürünü satacağınızı belirlemelisiniz. Ürünün artı ve eksilerini de düşündükten sonra sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Sonraki aşama ise ürünlerinizi tedarik edecek olan tedarikçi seçmenizdir. Tedarikçi seçiminde çok dikkatli olunmalıdır.

Üründe oluşabilecek hata kullanıcıya direkt yansıyacağı için müşteri memnuniyetini ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte müşteriler size olumsuz geri dönüş yapacaktır. Bu satışların düşmesine ve gelirin azalmasına neden olur. Üçüncü aşama ise Pazar yeri belirlemektir. Pazar yeri e ticaret siteleri veya kendi kuracağınız siteniz olabilir. Aldığınız ürünleri satmak için ihtiyaç duyacağınız bölge bu sitelerdir. Alıcıların kolayca ulaşabileceği bir site kurmaya veya seçmeye dikkat etmelisiniz. Dropshipping yapmak için gerekenler söz konusu olduğu zaman karşımıza son derece geniş kapsamlı faaliyet alanları çıkmaktadır. Dolayısıyla bu sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi için profesyonel bir destek almak gerekmektedir.

Dropshipping Nedir, Neden Tercih Edilir?

Fiziksel ürünlere satıcının ulaşmadan satış işlemi yapmasına dropshipping denir. Ürünler satıcıya ulaşmaz çünkü tedarikçi tarafından üretilen ürünler tedarikçi tarafından depolanıp paketlenerek alıcıya ulaştırılır. Peki, satıcı bunun neresinde? Satıcı ürünü e ticaret sayfasına koyma, pazarlama ve reklam işlemlerini yürütür. Daha sonra sipariş aldığında ürün üzerinden komisyon alır. Aslında satıcı bir çeşit komisyoncu niteliğindedir. Bu satış tekniği birçok girişimci tarafından kullanılmaktadır.

Girişimcilerin yanı sıra küçük çaplı işletmelerde bu tekniği kullanabilmektedir. Tekniğin avantaj ve dezavantajı tartışılsa da günümüzde çokça uygulanmaktadır. Özellikle az tecrübeli girişimciler tarafından tercih edilen bu işlem e ticaret sayfaları veya internet siteler ile birlikte yapılabilmektedir. Sitenin satıcıya ait olmadığı satışlarda ise sitenin de bundan kazanç sağlaması gerekir. Sitenin kazancı ise site ziyareti ve ürün komisyonudur. Her şartta kazan kazan dengesiyle ilerlediği için bir süreklilik içerir.

Dropshipping Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Satış stratejilerinden en basiti ve avantajlısı dropshipping gibi görünse de durum öyle değildir. Ürünleri fiziksel olarak görmediğiniz için ürünlerde oluşabilecek sıkıntıları göz ardı etmemelisiniz. Ürünlerde oluşan arızalarda kullanıcı direkt olarak size ulaşacaktır. Kusurlu malların iadesinin yapılması ve tedarikçinin bu iadeyi kabul etmesi gerekir. İade kabul etmeyen tedarikçilerle çalışılmamalıdır. Bir diğer zor konu ise mal stoğunun bitmesidir.

Stok yönetimini siz yapmadığınız için satmak istediğiniz mal bitmiş dahi olabilir. Bu işin avantajlı yanları ise bildiğiniz gibi stok ve depolama işlemlerini sizin yapmamanızdır. Lojistik operasyonlar ve stok yönetimini tedarikçiniz yaptığı için size yalnızca pazarlama ve reklam işi kalır. Depo işi ile meşgul olmadığınız için depo işçisinin sigorta ve maaşını yatırma gibi zorunluluğunuz olmayacaktır. Bu giderlerin azalması gelirin daha fazlasının size kalması demektir. Bu yüzden artı yönlerinin biri budur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir