Dropsipping Nedir, Nasıl Yapılır?

Dropsipping Nedir, Nasıl Yapılır?

Dropsipping Nedir, Nasıl Yapılır? Son zamanların popüler ticaret kavramı olarak karşımıza çıkan Dropsipping nedir? Bu sistem, ürün stokuna ihtiyaç duyulmadan yapılabilen bir ticaret yöntemidir. İlk önce gerekli tedarikçi sağlanır, satılması istenen ürün netleştirilir daha sonra bu ürünün nerede ticareti yapılması planlanıyorsa orada tüketiciye sunulur. Talep edilen miktar kadar sipariş geçilir ve ödeme tedarikçiye yapılır.

En son aşama ise satın alınan ürünü teslim etmektir. Dropshipping, çok cüzi maliyetler ile kazanç sağlamanıza yarayan bu ticari sistem eğer iyi bir ürün pazarlama stratejisine sahipseniz işinizi olduğundan da kolay ilerleyecektir. Bu iş modelinin en avantajlı kısmı herhangi bir stok oluşturmanıza gerek kalmamasıdır. Bunun dışında yüksek sermayenizin olmasına ihtiyaç duymadan daha düşük riskler ile iş potansiyelinizi arttırmanıza olanak verir.

Arz ve talep oluşumunda çok fazla etkiye sahip olmamak, ortaya çıkan nakliye süresinde yaşanan gecikmeler, müşteri açısından ürün kalitesinde görülebilen bozukluklar geri dönüşleri kötü etkileyebilir. Ancak bu riskler her işte karşılaşılabilecek olağan durumlardır. Böyle durumlarda ihtiyacın karşılanmasına yönelik alternatif çözümler de karşımıza çıkar. Peki, Dropsipping yapmak isteyenler için gerekenler nelerdir? İşte detaylar!

Dposhipping İçin Gerekenler Nelerdir?

Dropshipping aslında karmaşık gibi görünen bir ticaret sistemi olsa da bu iş modelinde kalıcılığı sağlamak adına biraz özveri göstermeniz gerekir. Öncelikle satış yapacağınız ürünü belirlemelisiniz. Sonrasında kendinize bir kitle oluşturarak, sizden ürün alacak kişileri netleştirmeniz gerekir. En önemlisi ise yapacağınız satış için uygun olan platformu seçmektir. Örnek; Trendyol, N11, Hepsiburada gibi birbirinden farklı yerel pazarlar arasından size uygun olanına karar vererek süreci hızlandırabilirsiniz.

Hazır olan satış platformlarından daha bağımsız ilerlemek isterseniz eğer kendinize ait bir web sitesi kurabilirsiniz. Bunun devamında düzenli ve açıklayıcı konulara yer verdiğiniz bir blog açarak, sosyal medya yönünüzü de olumlu etkileyebilirsiniz. Bu süreci ilerletirken geri dönüşleri hızlı ve devamlı olacak şekilde yapmanız, tüketici üzerinde pozitif etki bırakacaktır. Dropsipping nedir? Dropsipping için tercih edilecek ürünler hangileri olmalıdır? İşte bu soruya dair merak edilenler!

Dropshipping İçin Hangi Ürünler Tercih Edilmelidir?

Çok uçuk fiyatları olmayan, devamında alınma potansiyeli yüksek ürünler daha fazla tercih edilmelidir. Mesela hobi malzemeleri, kişisel bakım ürünleri, elektronik aksesuarlar vb. gibi sürekli alım ihtiyacı doğurabilecek basit ölçekli mallar daha çok talep oluşturacaktır. Bu mallara olan talep artışı ise sizi mutlu edecek ve ilerisi için garanti gözüyle baktığınız bu ürünleri tedarikçinizden daha fazla satın almak isteyeceksiniz. Dropsipping için ürün tercihlerinde özenli davranmak her zaman avantajlı fırsatları da beraberinde getirmektedir.

Dropshipping Mağazanızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İlk başlarda yapılması kolay ve ucuz gibi gelse de bütün bu emeklerinizin heba olmaması için sağlam bir pazar stratejisine sahip olmanız gerekecektir. Bu iş modelinin en büyük handikaplarından biri ise; arz ve talep kontörlünün sizden bağımsız olmasıdır. Ortaya çıkan bu sorun, sizi zarara sürükleyecek gibi görünse de aslında bu durumu lehinize çevirmek elinizdedir.

Kendinize ait oluşturduğunuz web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda müşteri memnuniyeti adı altında yapacağınız her çalışma size birer artı olarak geri dönecektir. Örnek vermek gerekirse, sitenizde olan her ürünün detaylı tanıtımları yaparak ve potansiyel alıcılarınızın aklında alacağını mal ile ilgili hiçbir soru işareti kalmasına izin veremeyin.

Gayet net, anlaşılır ve basit tanımlar yaparak müşterilerinizi aydınlatmak olumlu dönüşler almanızı sağlayacaktır. Daha sonrasında reklam ağınızı geliştirecek yöntemlere başvurmalısınız. Ne kadar reklam yaparsanız satış potansiyeliniz de aynı oranda artış gösterecektir. Özellikle hedef kitlenizi belirleyen bir takım analiz araçları, sizin müşterilerinizle daha fazla vakit geçirip, onları tanıma fırsatı sunacaktır.

Dropshipping İş Modelini Yapabilir Miyim?

Son dönemde ticaretin çoğunluk kısmının internet üzerinden yapıldığını varsayarsak, Dropshipping yönetimi kolay ve hızlı para kazanma açısından oldukça cazip bir iş modelidir. Sadece bu işi yapama karar verdiğiniz noktada kendinizden emin olmanız ve karşılaşabileceğiniz riskleri göze almanız gerekeceğini iyi bilmelisiniz.

Dropsipping nedir, avantajları nelerdir?Sonuç olarak artı ve eksileriyle çok yaygın bir hale gelen bu ticaret modeli mantıklı ve doğru yapıldığı takdirde oldukça yüksek karlar elde edebileceğiniz bir iş haline gelir. Kendi işinizin patronu olmak için geç kalmış sayılmazsınız! Sadece karar verin ve başlayın!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir