E Ticaret Açmak İçin Gerekenler

E Ticaret Açmak İçin Gerekenler

E Ticaret Açmak İçin Gerekenler Günümüzde İnternet yaygınlaşmıştır ve İnternet üzerinden alışveriş sürekli artmaktadır. Sadece yurtiçi değil, yaygın biçimde yurtdışı alışveriş de yapılmaktadır. Çok sayıda kişi tarafından e ticaret açmak için gerekenler nelerdir öğrenmek istenilmektedir. E-ticaret sitesi açma sürecinin son derece hassas olan bir süreci beraberinde getirdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

Öncelikle bir İnternet bağlantısı ve İnternet üzerinden tüm takipleri yapacak bilgisayara ihtiyaç vardır. Ticari olayı gerçekleştirmek için bazı yasal gereklilikler de yerine getirilmelidir. Bu noktada e ticaret açmak için gerekenler söz konusu olduğunda karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır.

E Ticaret İçin Domain Name

Kendinizi ve ürününüzü tanıtmak için bir alana ihtiyacınız var. Bu isim ürününüz ile ilgili olmalı ve her türlü karışıklığa sebep olmayacak bir isim olmalıdır. Akılda kalıcı olması önemlidir.

Domain adı ile birlikte taklitlerin önlenmesi amacıyla farklı uzantıdaki domain namelerin satın alınması iyi olur. Sonrasında iyi bir web sitesi ile sunacağınız mal veya hizmet tanıtılmalı, sipariş alma olanağı oluşturulmalıdır.

E Ticaret İçin Gerekli Evraklar

Vergilendirilmek için mutlaka şirket kurulmalıdır. Şahıs şirketi ya da limited şirket olması yeterlidir.

Sonrasında aşağıdaki gerekler yerine getirilmelidir.

 1. Mersis numarası alınmalıdır. Şirketlerin denetlenmesini sağlayan 16 haneli bir sayıdır
 2. Vergi numarası ve TC numarası
 3. Kurucu fotoğrafları
 4. ETBİS kaydı
 5. İşletmenin Adı
 6. Ürün ya da hizmet türü
 7. Ticaret türü
 8. KEP adresi
 9. Bir ödeme aracılık şirketi ile sözleşme
 10. Kargo ve altyapı sağlayıcı ile sözleşme
 11. Data base konumu
 12. Yurtdışı alışverişler için yurtdışı banka bilgileri

Yeni E Ticarete Başlayanlar İçin Öneriler

Geleceğin ticaret ve tanıtım alanı olan e ticaret ertelenmemelidir. Ama ilk başta bir e ticaret sitesi yaptırmak pahalı gelebilir. O yüzden başlangıçta var olan bir kurumsal e ticaret hizmeti veren şirket üzerinden işlerin gerçekleştirilmesi iyi olabilir.

Sosyal medyada reklam aracılığı ile tanıtım müşteri akışını arttırabilir. Ziyaretçiler için kafa karıştırıcı olmayan sade bir site düzenlenmelidir. Kargo şirketinin güvenilir olması önemlidir. Burada ürün temini konusuna da her zaman dikkat etmek şarttır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir