E Ticaret Belgesi Nedir?

E Ticaret Belgesi Nedir?

E Ticaret Belgesi Nedir? Birçok imalathane, evde ürün üreten kişi, hizmet sunan, kısacası her türlü girişimci İnternet üzerinden ürettiklerini, hizmetlerini, tasarım ve fikirlerini e ticaret ile satabilir. Bu arada e ticaret belgesi nedir konusunda bilgi sahibi olarak işe girişmelidir. İşte e ticaret belgesi nedir? Sorusuna dair merak edilen bütün ayrıntılar.

E ticaret belgesi nedir? E-ticaret yapmak isteyenlerin temin etmek durumunda olan resmi evrak, e-ticaret belgesi olarak tanımlanmaktadır. E-ticaretin yapılması için birtakım yasal prosedürlerin tamamlanması şarttır. Ancak bu sayede online ortamlarda ticaret yapmak mümkün hale gelmektedir.

E Ticaret Vergiye Tabi midir?

E ticaret aynı diğer ticaret şekilleri gibi vergilendirmeye tabidir. O yüzden şirketleşme, fatura kesme gibi işlemlerin yapılabileceği alt yapıya sahip olmak gerektirir. Eğer bir mağazası olan kişi e ticaret yapacaksa bu şartların zaten bazılarına sahiptir. Eğer hazır ürün alınıp satılmıyorsa, evde üretim durumunda, sosyal medya üzerinden satışlar vergiden muaf olabilmektedir.

E Ticaret Belgesi Nasıl Alınır?

E ticaret yapılması için şahıs şirketi ya da limited şirketi kurmak için belgeler hazırlanmalıdır. Öncelikle ilgili Ticaret Odasına kayıt yaptırmalı ve sonrasında Vergi Dairesinden mükellefiyet açtırılmalıdır.

Şirketin adresine ait kira kontratı hazırlanıp mali müşavirle birlikte Mersis sisteminde ana sözleşme hazırlanması gerekmektedir. Sonrasında şirket sermayesi olan paranın üçte biri kadar bir miktarın bankaya yatırılıp şirket çalışmaya başlayana dek bloke edilmesi gereklidir.

Sonrasında Ticaret Odası şirketi tescil edecektir. Noterden vekâletli mali müşaviriniz Ticaret Sicilden onaylanmış şirket defterlerini alıp vergi levhasını hazırlatacaktır. Oldukça karmaşık görünse de ticaret için bunlar şarttır ve başlanınca yapılmaktadır.

Ev Kadınlarına Vergi Muafiyeti

Tüm anlatılan belgeler hazırlanmadan, ev kadınları vergiden muaf olarak e ticaret yapabilir. Ancak bazı şartları vardır. Evde üretilen ve seri üretim olmayan ürünler için internet üzerinden ev kadınları satış yapılabilmektedir. Satış sonucu alınan para bir banka hesabı aracılığı ile alınmalıdır. Senede 30,000 lirayı aşan miktarda satış yapmıyor olması gerekmektedir. Bunun sağlanması için satış yapacak kişi ikamet ettiği yerdeki Vergi Dairesine başvurarak üç yıl geçerli vergi muafiyeti belgesi alabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir