E-ticaret Çeşitleri

E-ticaret Çeşitleri

E-ticaret Çeşitleri Çevrim içi ortamda gerçekleştirilen ticarete denilir. Açılımı “Elektronik Ticaret” tir. İnternet üzerinden mal ve hizmetler için gerçekleştirdiğimiz tüm işlemlerin adıdır. Herhangi bir şeyi internet üzerinden alıp ya da satmak e-ticaret yapmaktır. Peki e-ticaret çeşitleri nelerdir? İşte bu soruya dair merak edilen bütün ayrıntılar!

E-ticaret Türleri Nelerdir?

Alım ve satım yoğunluğunun artık e-ticaret üzerinde artmasıyla bu statüde birçok dala ayrılmak zorunda kalmıştır. Genel anlamda, ana iki başlıkta incelenir. Satılan ürüne göre e-ticaret çeşitleri ve Taraflarına göre e-ticaret çeşitleri

Satılan Ürüne Göre E-Ticaret Türleri

  • Doğrudan E-ticaret: Fiziki bir mağaza, platform olmadan alım ve satım hizmetlerinin ödemesinin online olarak karşılanmasına denir. Örnek verecek olursak; bilgisayar programları ya da danışmanlık hizmetleri gibi, müzik ve eğlence hizmetleri gibi uygulamaları indirerek bir ücret karşılığında kullandığınızda doğrudan e-ticaret olmaktadır.
  • Dolaylı E-ticaret: Elektronik ticaret ile işleyen bir web sitesinden herhangi bir ürün satıl almanız, ürünü size kargolanması, bu ürünün kargo şirketleri tarafından size ulaştırılmasına da dolaylı e-ticaret denir.

Taraflarına Göre E-ticaret Türü

  • B2B:şirketlerin arasında gerçekleştirilen ticarettir. Alışverişin iki şirket arasında hiçbir aracı olmaksızın gerçekleşmesi olarak adlandırılır. B2B yönteminde tüketiciye satış yoktur.
  • B2C: genellikle en çok kullanılan yöntemdir. Şirketlerin tüketiciye verdiği hizmetlerdir. Örnek verecek olursak; Trendyol, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi.
  • C2C: bu ise tüketiciden tüketiciye gerçekleşen hizmettir. Tüketicinin satması ve yine tüketicinin o malı alması ile olan olaydır. Örnek verecek olursak; tüketicinin ikinci el bir eşyasını satması, ihtiyaç sahibi diğer tüketicinin alması gibi.
  • B2G: bu da şirketlerin devlete hizmet vermesidir. Devlet bir ihale açarak şirketlerinde online olarak bu ihaleleri takip etmesi ve sonucunda kendi mal ve hizmetlerini satması ile gerçekleşir.
  • B2E: çalışanlara yönelik bir gruptur. Şirketten çalışana prensibi ile çalışanlarına hizmet sunan yöntemdir. Örnek verecek olursak; elde kalan ürünlerin onlara dağıtılması gibi işleyen ticaret türüdür.

Özellikle e-ticaret sektörünün son derece dinamik bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. bundan dolayı e-ticaret sektörünün farklı modellerinin sektörde yer aldığını ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir