E-ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

E-ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

E-ticaret Danışmanı Ne İş Yapar? E-ticaret alanında işlerin yürütülmesi için uzman bir kişiye ya da danışmana ihtiyaç duyulmaktadır. Markaların istekleri üzerine strateji belirleyen kişiler, satışların artmasına yardımcı olur. Büyük internet sitelerine bakıldığında bu sitelerde satış yapılmasının ve bu satışlarda karışıklık yaşanmamasının çok zor olduğu görülmektedir. İşte bu karışıklığın meydana gelmemesi için bir sistem dahilinde çalışmaların yapılması zorunlu olmaktadır. Tüm e-ticaret işlemlerinde atılacak adımları tek tek takip eden bir danışmanın bulunması da sizlere yardımcı olacaktır. Bu anlamda e ticaret danışmanı ne iş yapar sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Satış alanında birçok farklı kolun yönetilmesinde danışmanlar büyük bir iş yükünü taşırlar.

E-ticaret kendi içinde birçok alana ayrılmaktadır. Bu alanların hepsinin düzgün bir şekilde yönetilmesi ve ilerlemesi için e-ticaret danışmanlarına ya da uzmanlarına ihtiyaç vardır. Altyapı ve bilgi gerektiren bı sektörde rekabet alanı oldukça geniştir. Bu yüzden de danışmanların tecrübeleri ve bilgileri birçok alanda yararlı olmaktadır. Bir markanın ürünlerini dijital mecrada satışını kaliteli bir şekilde yapmak, e-ticaret danışmanlarının işidir.

E-Ticaret Danışmanının Görevleri

E-ticaret danışmanlığı yapan kişilerin teknolojik alandan çok daha fazla görevi vardır. Markanın büyümesi ve satışların oluşmasında da strateji geliştirmek, danışmanların görevleri arasında olmaktadır. Bir web sitesinin kurulması, yapılacak operasyonları ve satış süreçlerini yönetmek de danışmanların önemli görevleri arasında yer almaktadır. E-ticaret danışmanlarının verdikleri hizmetler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sitenin SEO alanında çalışmalarını sağlama
  • UX ve UI süreçlerine bağlı tasarım yapma
  • Altyapıyı sürekli olarak güncelleme
  • Aramaların görünür olması için çalışmalar yapma
  • Kampanya oluşturma
  • İçerik yönetimini düzenli bir şekilde yapma
  • Giderlerin ve zararların optimizasyonunu sağlama
  • Siteden elde edilen kar ve ciro takibini sağlama
  • Sitede gerekli olan eğitimleri ve içerikleri tamamlama
  • 3RD süreçlerini en iyi şekilde yürütme

görevlerini etkili ve profesyonel bir şekilde yapmaktadır.

E-ticaret Danışmanının Site Üzerindeki Yetkileri

E-ticaret danışmanları, markanın sosyal mecralardaki aktifliğini ölçerek, buna göre stratejiler belirlemektedir. İş planının belirlenmesi sayesinde de adım adım ve bütçeyi düşük tutarak kar oranını artırmaya yönelik çalışmalar düzenliyorlar. Böylelikle hedef kitleye ulaşarak, satışların artmasını sağlıyorlar. Hedef kitlenin ve potansiyel müşteri kitlesinin ihtiyaçlarını belirlemek için müşteri hizmetleri altyapısı oluşturuyorlar.

Danışmanlar, yazılım alanında geliştirmeler yaparak, tasarım konusunda da büyük destek sağlamaktadır. Markanızda meydana gelen satışların; günlük, haftalık ve aylık olarak online bir şekilde takibi gerçekleştiriyorlar. Kar zarar anlamında da meydana gelen tüm değişimleri rapor olarak, size veriyorlar. Zarar oluşması durumunda yeni bir strateji belirleyerek, kar yapmaya yönelik çalışmalar yürütüyorlar.

SEO ve SEM çalışmalarının da etkili bir şekilde yürütülmesine son derece dikkat eden danışmanlar, arama motorlarında markanın ön plana çıkması için çalışmalar yürütüyorlar. Reklamların alınmasını ve kampanyaların düzenlenmesini sağlayarak analizleri çıkarıyorlar. Tüm kontrollerin sağlanması, müşteri memnuniyeti, marka ismini güçlendirme ve geliştirme alanında da etkili bir çalışma yürütüyorlar.

E-Ticaret Danışmanlık Ücretleri

E-ticaret alanında danışmanlık ücretleri oldukça merak ediliyor. Danışmanlık ücretleri alınacak hizmete ve içeriğine göre değişiklik gösteriyor. Markanın olduğu konumdan bir üst konuma taşınması için etkili stratejiler geliştiren danışmanlar birçok alanda isteğe göre ya da paket şeklinde hizmet veriyor. Bunların başında hedef kitlenin belirlenmesi ve belirlenen hedef kitleye uygun stratejilerin belirlenmesi için çalışmalar yürütülmesi geliyor.

Sosyal mecralarda özellikle arama motorlarında ön plana çıkmak için SEO ve SEM çalışmalarının önemini bilen danışmanlar bu konuda ayrıntılı bir çalışma oluşturuyorlar. Takibi aylık olarak yapılan çalışmalar, e-ticaret sitesi için gerekli olmaktadır. Kar veya zarar edilen tüm satış analizlerinin belirlenmesi de, yine danışmanların görevleri arasında yer alıyor. Tüm bu hizmetler tek tek fiyatlanacağı gibi paket halinde de müşterilere sunulmaktadır.

Ana hizmetlerin yanında ise web tasarım alanında sürekli geliştirme için ayrı ücretler ajanslara göre değişiklik göstermektedir. İstenilen hizmetlere göre belirlenen ücretler, markanın potansiyeline göre de belirlenmektedir. Bu anlamda e ticaret danışmanları ne iş yapar ve ne kadar süre ile yapar gibi sorular da merak konusu oluyor. Danışmanlık süreleri 2 aylık bir süreç olarak değişebilir. Ancak devamlı olarak da hizmet almak mümkündür. Bütün bu konularda sorularınızı cevabını verecek bir e-ticaret danışmanı ile iletişime geçerek çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir