E-Ticaret Faturasız Satış

E-Ticaret Faturasız Satış

E-Ticaret Faturasız Satış Günümüzde internetin kullanım oranının artmasıyla birlikte e-ticaret konusu da büyük oranda gündeme gelmekte. İnternet üzerinden yapılan ticarete verilen bu isim, ev veya ofis ortamında ticaret yapmayı mümkün kılmakta. İnternet üzerinden e-ticaret faturasız satış yapmak ne yazık ki mümkün değil. Kazancınızın vergilendirilebilmesi için yaptığınız satışlarda fatura kesme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

E-Ticaret nedir?

E-Ticaret geleneksel ticaretin internet üzerinden yapılmasıdır. Kısaca bu şekilde tanımlanan e-ticaretin birçok yolu mevcuttur. Stoklu bir şekilde evinizde, işletmenizde veya ofisinizde satış yapacağınız ürünleri bulundurabilirsiniz. Stoksuz bir şekilde e-ticaret yapmak için de E-Bay, Amazon veya Shopify gibi platformları kullanabilirsiniz. Bu platformlar yurt dışına satış yapmanızı mümkün kılacak ve döviz kazanmanızı sağlayacaktır. Fakat hiçbir şekilde e-ticaret faturasız satış yapmanızı mümkün kılmayacaktır. Vergilendirme için fatura kesmeniz tüm platformlarda zorunludur.

E-Ticaretin Artıları

E-ticaret, internet kullanımındaki artış ile birlikte günümüzde büyük bir artış göstermekte. E-ticaretin, geleneksel ticarete göre birçok artısı da mevcuttur. Bu noktada e-ticaretin artılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • 7/24 satış imkânı sunar. Uyurken bile kazanabilirsiniz.
  • Daha düşük bütçeler ile çalışabilmeniz mümkündür.
  • İnternetin yaygın kullanımıyla birlikte çok daha büyük kitlelere erişebilirsiniz.
  • Siteniz veya çalıştığınız platform üzerinden kullanıcıların daha rahat bir şekilde alışveriş yapabilmesini sağlarsınız.
  • Müşterileriniz internet üzerinden alışveriş yapacakları için hem onlar hem de sizler evinizin konforunda tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaretin Eksileri

E-Ticaretin birçok artısı olduğu söylemiştik fakat bu artıların yanında geleneksel ticarete göre eksileri diğer bir deyişle dezavantajları bulunmaktadır. İşte e-ticaretin öne çıkan eksileri;

  • Stoksuz bir şekilde e-ticaret yapacaksınız, ürünlere dokunamaz ve inceleyemezsiniz.
  • Geleneksel ticarette müşterilerinizle yüz yüze bir iletişim kurarsınız ve bu daha kuvvetli bir müşteri-satıcı ilişkisi kurar. E-ticarette bu iletişim sanal ortamlar üzerinden gerçekleşir.
  • Online alışverişler her ne kadar artmış olsa da hâlâ bir güvensizlik mevcut.

Her ne kadar internet üzerinden de olsa e-ticaret faturasız satış için mutlaka, profesyonel bir destek almak gerekmektedir. Bütün bu bilgilere bakarak, e-ticaretin etkili bir şekilde yapılması için mutlaka profesyonel bir destek hizmetinin alınmasının şart olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak bu sayede üst seviyede bir e-ticaret performansının ortaya konulması mümkün olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir