E Ticaret ve Dijital Pazarlama

E Ticaret ve Dijital Pazarlama

E Ticaret ve Dijital Pazarlama Birbirinden ayrılması neredeyse imkânsız olan e ticaret ve dijital pazarlama bir ürün, hizmet ya da servis için talep oluşturulması esasına dayanmaktadır. İşin özü kitlelere dijital araçları kullanarak ulaşmaktır. Bu noktada internet sınırsız bir dünya olduğundan dolayı oluşturulabilecek yöntemlerde neredeyse sınırsızdır. Genelde reklam verenler popüler olan uygulamaları ve siteleri takip edip bunların üzerinden ilerlemektedirler.

Video Reklamlar

Dijital pazarlama yöntemlerinden birisi ve en popüleri video reklamlardır. Genelde kısa ve ürünün çarpıcı yanlarını hızlıca göstermeye yönelik canlı ve dinamik bir dizi görüntüden oluşur. Bu noktada videolarda ünlü ya da o dönemde insanların ilgi gösterdiği yüzleri kullanmak oldukça etkili olmaktadır.

Genelde görsel reklamlar yine video izleme sitelerinde kullanılmaktadır. Bunun haricinde mini ekran olarak sitelerin içine gömülen video oynatıcılarda sürekli dönen çeşitleri de bulunmaktadır. Kimi reklamların sonunda ürüne ya da hizmete yönlendiren linkle olurken kimisinin içine link doğrudan gömülmüştür.

Uygulama Reklamları

Uygulama içine e ticaret ve reklam gömmek son dönemlerde sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Genelde birbiriyle eşlenik olarak çalışabilecek olan uygulamalar ya da uygulamayı kullananlara yararlı olabilecek sitelerin reklamı uygulama içinde mini ekran olarak gösterilmektedir. Buna spor uygulaması indiren kişilere uygulama aralarında ya da içinde diyet programı ile ilgili site ya da uygulama göstermeyi örnek verebiliriz. Bu sayede reklam veren kişiler doğrudan hedef kitleye ulaşabilmektedir. Eğer reklamı izleyen uygulamaya güveniyorsa reklam veren bu güven unsurunda da faydalanmış olur.

Reklam Ağı Aramaları

Bu yöntem bazı kullanıcıların kapattığı fakat bazılarınınsa oldukça memnun olduğu bir e ticaret ve reklam yöntemdir. Bu yöntemde kişinin yazdığı arama cümleleri bir reklama ait olarak belirlenmiş cümlelerle eşleşirse bu noktada arama en üst sırasında başında üzerinde “ad” yazılmış şekilde sıralı olarak gösterilir.

Genelde araması alışveriş gibi konularda olan kimselerin kolayca aradıklarını bulabilecekleri sitelere yönlendirilmesi açısından kolaylık sağladığından kullanıcıların rahat olmadığı bir yöntemdir. Bazı kullanıcılar ise bu yöntemde reklamlar geniş yer kapladığı için sevmemekte ve kapatmaktadır. E-ticaret sektörün etkili bir performansı ortaya koymasında reklamlar her zaman olumlu katkı sunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir