Entegrasyon Sistemi Nedir?

Entegrasyon Sistemi Nedir?

Entegrasyon Sistemi Nedir? E-ticarette önemli bir kavramdır. Bu yüzden entegrasyon sistemi nedir çok sorulmaktadır. Web sitelerin birbiriyle uyumlu olarak çalışmasını sağlayan bir hizmettir. İnternet alışverişlerinde entegrasyon oldukça önemlidir. Bunun nedeni birçok işlemin yer almasıdır. Bu hizmet SaaA yazılımı denilen bulut tabanlı bir entegrasyon sistemidir. Birçok mağazanın ve alışveriş hizmeti sunan kişilerin bulunduğu bir merkez olan bu sistem tek bir panel üzerinden çalışma sunmaktadır. Bu panel ile sisteme dahil olan tüm mağazalar yönetilebilmektedir. E-Ticaret entegrasyonunu e-ticaret altyapılarıyla birlikte kullanılmaktadır.

Entegrasyon Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Entegrasyon sistemi nedir? Entegrasyon sistemi çeşitleri nelerdir? İşte bu tür sistemlere dair tüm ayrıntılar!

1.API Entegrasyon Sistemi

API entegrasyon sistemi herhangi bir uygulamada kullanılan becerileri diğer bir uygulamaya aktarmayı sağlar. Bu sistem olmadan bir sitede satış yapmak için siteye ürünler yüklemelidir. Fakat API sayesinde satış yaptığınız siteden başka bir siteye ürünlerin yüklenmesini kolay ve hızlı bir şekilde yapılır. Dolayısıyla iki site arasında bağlantıyı sağlamış olur.

2.XML Entegrasyon Sistemi

Bağlantıları olan sistemler arasındaki veri aktarımına olanak tanır. Örneğin bir siteye tek tek 1000 urunun yükleme işlemi oldukça zaman alır. Ancak XML aracılığıyla bunu bir işlemle hızlıca gerçekleştirmek mümkündür.

3. Kargo Entegrasyon Sistemi

Tüm e-ticaret sitelerinden gelen siparişlerin toplu bir şekilde kargo firmalarına gönderilmesini sağlar.

4. E-Fatura Entegrasyon Sistemi

Oluşturulan tüm siparişlerin ödemelerine topluca fatura kesilmesi işlemidir. Faturaların dekontları müşterilerin mail adreslerine gönderilir.

5. Sosyal Medya Entegrasyon Sistemi

Ürünleriniz sosyal medya da yayınlanmasını sağlar.

6. E-Ticaret Entegrasyon Sistemi

Tüm internet alışverişlerindeki sistemlerin birbiriyle bağlantılı çalışmasına olanak tanır. Bu sayede satıcılara birçok fayda sağlar. Örneğin hızlı ve kolay bir şekilde fatura oluşturma, sipariş alma ve stok durumu gibi konularda bilgi verip çözüm bulurlar.

E-Ticaret Entegrasyonunun Avantajları Nelerdir?

,E-ticaret sektöründe ciddi bir şekilde var olmayı isteyenler açısından nitelikli bir entegrasyon sistemine sahip olmak her zaman önemli avantajları beraberinde getirmektedir. E-ticaretentegrasyonun avantajlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Tek panelden tüm ürünlerin müşterilere aktarılmak
 • Stok kontrolünü kolayca sağlamak
 • Tüm siparişleri aynı sayıda toplamak
 • Stok takibi yapmak
 • Sipariş kontrolü gerçekleştirmek
 • Toplu fatura kesmek

Muhasebe entegrasyonu e-ticaret sitelerinin kullandığı fatura, çek gibi muhasebe işlerini bünyesinde bulundur. Bu işlerin doğru bir şekilde edilmesini ve verilerin doğru bir şekilde düzenlenmesini sağlar. Kargo entegrasyonunu ise şöyle açıklarız, müşterilerinin siparişlerini her an takip edebilmesi adına geliştirilmiş bir entegrasyondur, bu sayede müşteriler kargolarının nerede olduğu rahatlıkla onlara verilen kargo numaraları sayesinde takibini gerçekleştirebilmektedirler.

Pazar yeri entegrasyonu ise, ürününüzün bütün e-ticaret sitelerinde yayınlanmasını sağlayan bir entegrasyon çeşididir, yani bir nebze e-ticaret entegrasyonu diyebiliriz. Son olarak fiyat karşılaştırma siteleri entegrasyonu vardır. Alışveriş sitelerinde bulunan ürünlerinizin diğer sitelerle fiyat karşılaştırmasını yapmanızı sağlayan bir entegrasyon türüdür.

Entegrasyon Sistemlerinin E ticarette Kullanılan Alanlar

Entegrasyon sistemlerinin e-ticarette geniş kapsamlı bir şekilde kullanıldıkları bilinmektedir. Bu noktada entegrasyon sistemleri aşağıdaki alanlarda etkili bir seviyede kullanılmaktadır:

 • Dijital pazarlama
 • Müşteri destek
 • Ödeme sistemi
 • Dijital pazarlama
 • Muhasebe
 • Online pazaryeri
 • Geliştirici araç
 • Lojistik
 • Fiyat karşılaştırma
 • Site içi arama
Entegrasyon Sistemlerinin Satıcılara Sağladıkları Unsurlar

1. Sipariş Takibi

Satıcıların satış yaptıkları bütün e ticaret sitelerinde gelen siparişleri tek ekranda gösterir.

2. Ürün Yükleme

Satıcılar entegrasyon sistemleri aracılığıyla tüm platformlara aynı anda ürün yüklemesi gerçekleştirir.

3. Ürün Listeleme

Sitelerdeki ürünlerin stokları hakkındaki bilgileri listeler. Bunun gibi entegrasyon sistemi nedir sorusunun kapsadığı konulardan birisidir.

4. Ürün Güncelleme

Otomatik olarak ürünleri güncellenmesini sağlar.

5.Stok Takibi

Tek ekranda bütün platformlardaki stokların takibini yapar.

6.Raporlama

Satış analizi yaparak raporlama hazırlar.

Entegrasyonun birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlara XML, muhasebe ve kargo entegrasyonları örnek verilebilir. Pazaryeri entegrasyonu içerisinde birden fazla entegrasyon çeşidi vardır. Örneğin XML, XML kod yapısıyla dışa yönelik bir aktarım sağlar. Ayrıca içeri yönelik bir alma işlemi de gerçekleştirmek mümkündür.

Mesela tedarikçi bir firma ile iş yaptığınızda size ürünleri kolay bir şekilde aktarabilmeniz için size bir XML adresi verilir. Eğer e-ticaret alt yapınız XML yapısını destekliyorsa ürünlerinizi rahatlıkla aktarabilirsiniz. Bunun gibi entegrasyon sistemi nedir ve benzeri soruların cevapları bu şekildedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir