Evde E-Ticaret

Evde E-Ticaret

Evde E-Ticaret Günümüzde internet kullanımının da yaygınlaşması ile popülaritesi ciddi şekilde artan girişimlerin başında geliyor evde e-ticaret. Bu yüzden girişimden çok bir meslek olarak görülmeye başlanmıştır. E-ticaret ek iş olarak çoğunlukla öğrenciler ve ev hanımları; tam zamanlı olarak ticari firma ve ek gelir sağlamak isteyen çeşitli sektör çalışanları tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Evden e-ticaret kendi çalışma yöntemlerinizle ev konforunda esnek bir çalışmayla geçiminizi sağlamanıza imkân vermektedir. Tam da bu noktada evden e-ticaret yapmayı istediğiniz zaman gayet doğal olarak karşınıza çok sayıda farklı alternatif seçenek de çıkacaktır. Şayet sizde sektörde etkili bir düzeyde yer almayı isterseniz; e-ticaret nedir? Süreçler nasıl gelişir? Tarzında soruların yanıtlarını biliyor olmanız gerekmektedir.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, tam adıyla elektronik ticaret, ürün ve hizmetlerin mobil platformlar veya internet aracılığıyla tüketicilere ulaştırılmasıdır. Ticareti gerçekleştirilen ürünlerin reklamları, satış ve dağıtım süreçleri, ödemeleri de bu mobil platformlar veya internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

E-Ticaret Süreçleri

1.Adım: İlk adım bir şirket sahibi olmaktır. Sağladığınız hizmet ve sattığınız ürünleri faturalandırmanız gerekecektir. Bunun için ise vergi mükellefi olmak durumundasınız. Evden e-ticaret yapacak kişiler genelde şahıs şirketi kurmaktadır. Limited veya anonim şirketler de kurulabilmektedir.

2.Adım: Şirket sahibi olduktan sonra sağlam ve güvenilir bir e-ticaret altyapısı kurulmalıdır.

3.Adım: Satışı gerçekleştirilecek ürünlere veya sağlanacak hizmetlere karar verilmelidir. Ardından ürünleri temin edecek güvenilir ve sürekli bir tedarikçi bulunmalıdır. Başlarda tüm istek ve enerji işi öğrenmeye harcanmalıdır. Bunun için az ve sağlam tedarikçilerle çalışılması önerilmektedir.

4.Adım: Kargolama/dağıtım süreci işin en önemli adımlarından biridir. Değerlendirilebilecek tüm firmalar değerlendirilip en avantajlısı seçilmeli ve bu süreç iyi yönetilmelidir.

5.Adım: Bu süreçlerin olmazsa olmazı tabii ki sosyal medyadır. E-ticaret için en yoğun kullanılan kanallar Facebook ve Instagramdır. Sosyal medya gücü hafife alınmamalı, doğru değerlendirilmelidir.

Evden E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

Bu sektörde başarılı olabilmek için tüketiciye her adımda mükemmel hizmet sağlanması gerekmektedir. Bu adımlar; ürün gösterimi, ödeme kolaylığı, sağlıklı iletişim, hizmet hızı ve kalitesi olarak sıralanabilir. Böylece her alıcıyla beraber çok daha fazla alıcıya ulaşılabilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir