Hangi Sitelerde Dropshipping Yapılır?

Hangi Sitelerde Dropshipping Yapılır?

Hangi Sitelerde Dropshipping Yapılır? Herhangi bir e ticaret sitesinde mağaza açmak demek bir Avm’de mağaza açmaya benzemektedir. Bireyler kendileri bireysel olarak bir mağaza açabilir ve onu işletebilir ancak bir AVM’nin müşteri kitlesine ulaşması imkansızdır. Bu sebeple AVM içerisinde açılan bir mağazanın müşteri kapasitesi daha geniş olacaktır. Tıpkı buna benzer şekilde ürünlerinizi bilindik sitelerde sergilemelisiniz. Bu durumda hangi sitelerde Dropshipping yapılır? Sorusu akıllarda belirmektedir.

Dropshipping yapılabilecek ünlü sitelerden bir tanesi amazondur. Amazon AVM örneğindeki gibi geniş müşteri kitlesi olan bir sitedir. Bireyler belirli bir ücret ödeyerek Amazon‘da ürünlerini sergileyebilir ve satışa sunabilirler. Diğer bir ünlü site ise Aliexpress isimli sitedir. Bu site dünyaca ünlü bir sitedir. Çin menşeli olan bu site bütün dünyaya hitap etmektedir. Bütün ülkelere satışı mevcuttur. Yine dropshopping yapılabilecek kapasiteye sahip bir diğer ünlü site ise e-Bay sitesidir. Amerika menşeli olan bu site de Yurtdışına satışları ile bilinir. Dünya halkına hitap eden bu sitelerde ürünlerini satışa sunan bireyler oldukça yüksek karlar elde ederler. 


Dropshipping Avantajları Nelerdir?

İnternet mağazası normal bir şekilde mağaza açmaktan daha az maliyet ister. Bireyler daha az maliyet harcayarak kendi internet mağazalarını kurabilirler. Bunu da ünlü ticaret siteleri üzerinden yaparlar ise kısa sürede sermayelerini katlarlar. Ayrıca bireyler fiziki bir mağaza açmadıkları için yani sadece internet üzerinden mağaza açtıkları için kira, depozito, fatura gibi ödemeler yapmak zorunda kalmazlar.

Dropshipping sisteminin içerisinde yer alanlar satışa sundukları ürünlerin stoklarını kendileri takip etmek zorunda kalmazlar ve bu şekilde zamandan tasarruf ederler. Stok takibini dropshopping yapılan sitenin takip etmesi gerekir. Bunun yanı sıra kargolamada yine tedarikçinin yaptığı bir iştir. Bunun için ayrıca eleman almanıza gerek kalmaz. 

Dropshipping Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hangi sitelerde Dropshipping yapılır? Sorusuna yanıt verirken Dropshipping yaparken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna da isabetli bir şekilde yanıt vermek gerekmektedir. Bireyler satışa sunacakları ürünlerin ne kadar satıldığına dikkat etmelidir. Yani satışa sundukları ürünler çok satılan ürünler olmalıdır. Ürünleri satışa sunmadan önce bu kararlar doğru alınır ise ürün satımı da daha yüksek olacaktır. Bireylerin süreç olarak zor bir dönem geçirdiklerini gözden çıkarmaları gerekir. Çünkü bu işlem ha deyince birden olabilecek bir işlem değildir. Biraz sabır gerektirmektedir.

Tedarikçi ile yapılacak olan her anlaşmanın kuralları ve detayları incelenmelidir. Aynı zamanda komisyon ücretlerine de dikkat edilmelidir. Evrensel ticaret sitelerinde satış yapacak iseniz gümrük vergisi gibi vergileri göz önünde bulundurmanız gerekir. Tedarikçi tarafından dolandırılma ihtimali göz önünde bulundurularak öncesinde düşük maliyetli ufak siparişler verilebilir. Elbette ki Dropshipping yaparken mutlaka nitelikli bir altyapıya sahip olan bir internet platformunu tercih etmek gerekmektedir. Bu aynı zamanda ticaretin güvenli bir şekilde yapılmasını da mümkün kılacaktır.


İyi Bir Tedarikçinin Özellikleri Nelerdir?

Dropshipping sisteminde yer almak isteyenlerin tedarikçi seçerken dikkatli olmaları gerekir. İyi bir tedarikçinin bazı özellikleri vardır. Bunlardan ilki tedarikçinin bireylere kolay sipariş imkanı sağlamasıdır. Bunun yanı sıra sipariş tutarında herhangi bir limit koyması bireylerin lehine bir olaydır.

Tedarikçi firmanın bireyler ile profesyonel bir şekilde iletişim kurması gerekir. Tüm bunlarla birlikte ödemelerde esneklik sağlayan bir tedarikçi her zaman bireylerin lehine olan bir tedarikçidir. Tedarikçinin bir diğer iyi özelliği de teknolojiye önem vermesi yani online bir şekilde tanıtımlar yapmasıdır. Tüm bu özelliklerin yanı sıra tedarikçi firmanın sitesinde ürün çeşitliliğinin fazla olması da müşteri çekmesini sağlayan bir diğer özelliktir.

Tedarik Çin’in uygun bir konumda olması gerekir. Tedarikçi firma çalışılan firma ile yakın olursa herhangi bir sorun halinde iletişim daha sağlıklı kurulabilir. Bu özelliğin bir diğer getirisi de kargoyla uğraşmamak ve zaman kaybetmemektir. Bu şekilde özelliklere sahip olan bir tedarikçi ile çalışıyor iseniz kısa sürede sermayenizi katlayabilirsiniz.

Dropshipping sistemi içerisinde yer alanlar bir veya birden fazla tedarikçi ile çalışıyor olabilir. Kaç adet tedarikçi ile çalışırsanız çalışın bu özelliklere dikkat etmelisiniz. Bütün bu bilgiler ışığında tedarikçi tercihlerinde özenli davranmak, sektörde dinamik bir şekilde var olmanızı da mümkün kılacaktır. Bununla birlikte tedarikçi firma sayınızın fazla olması; seri bir şekilde tedarik işleminin yapılmasını mümkün kılacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir