Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı Markaların ihtiyaç duyduğu logolar oldukça fazla yaratıcılık istemektedir. Çalışmayı yapan çizerlerin özgün çalışmalar ortaya çıkarması oldukça önemlidir. Yapılan logo tasarımı şirketin vizyonunun özet şeklinde görselleştirilmiş halidir diyebiliriz. Daha gençlere hitap eden, yenilikçi bir şirket dinamik ve canlı renklerde bir logoya ihtiyaç duyarken, köklü olduğunu belli etmek isteyen şirket daha keskin hatlara sahip, koyu renklerde bir logoya ihtiyaç duyabilir.

Tasarım Süreci Nasıl Olur?

Tasarım süreçlerinde ilk adım müşteriyle iletişime geçmektir. Bu noktada müşteriye sorular sorularak istekleri ve markanın vizyonu anlaşılmaya çalışılır. Bu tür toplantılar online şekilde de yapılabilirken yüz yüze yapılan görüşmeler çok daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Daha sonra çeşitli eskizler ve renk örnekleri hazırlanarak bunlar müşteriye sunulur. Müşterinin beğenilerine göre örnekler hazırlanmaya başlanır.

Logo Nasıl Kavramsallaştırılır

Logonun tasarımının oluşturulmasının ardından sıra bunun kavramsallaştırılmasına gelmektedir. Bu süreç için logonun hayat bulduğu nokta diyebiliriz. Bu süreçte gözden kaçan detaylar varsa bunların üzerinden geçilerek logonun kusursuz olması için çalışılır. Detaylar eklenerek logoya bir kişilik kazandırılmaya çalışılır. Bu süreçte müşterinin de fikirlerine başvurularak karşılıklı fikir alışverişleri devam eder. En sonunda kullanıma hazır logo ortaya çıkar.

Müşteriye En Uygun Logo Nasıl Bulunur

Bazen bir logo basitçe ortaya çıkabilirken bazen bu süreç aylara hatta yıllara bile yayılabilir. Logo yapılırken daha az detaylı şekilde başlayıp müşterinin görmeyi beklediği detaylara doğru gitmek işleri çok daha kolaylaştıracaktır. Müşteriyi iyi anlamak oldukça önemlidir. Yine müşterinin yönlendirilmesi de sürecin daha rahat ilerlemesini sağlayacaktır. Çünkü her firma yetkilisinin görsel yeteneği gelişmiş olmayabilir.

Logo Nasıl Markalaştırılır

Bir logonun marka haline gelmesi sürecinden önce kullanılabilecek tshirt, bardak, kartvizit farklı ürünlerin üzerine basılarak logonun nasıl göründüğüne bakılır. Geleceğe yönelik olarak insanların zihnine kazınmış olan bu logoların nasıl geliştirilebileceği üzerine çalışmalar yapılır. En sonunda logo önce küçük bir test grubuna gösterilir.

Eğer Grup bunu beğenirse logo sosyal medya hesapları ve şirketin sitesi varsa buralardan duyurulur. Olumlu görüşler gelmeye devam ederse yavaş yavaş eski logonun yerini yeni logo alır ve artık bu çizim şirketin markası haline gelir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir