Stoksuz E-ticaret Nedir

Stoksuz E-ticaret Nedir

Stoksuz E-ticaret Nedir İnternet üzerinden satışın arttığı son yıllarda hayatımıza farklı kavramlar da girmeye başlamıştır. E-ticaret olarak adlandırılan bu yeni hizmetlerde firmalar internet üzerinden ürünlerini ve hizmetlerini müşterilerine ulaştırmaktadır. Böylece satıcı ile müşteri karşı karşıya gelmeden online sistemler üzerinden alışveriş gerçekleşmektedir. Hatta bu satış sisteminde firmaların bir ofisinin veya deposunun bulunması da şart değildir. Maddi olarak elde olmayan ürün firma tarafından internet üzerinden alıcısına ulaştırılmaktadır.

Günümüzde çok bilinen kavramlardan birisi olduğu için stoksuz e-ticaret nedir cevabı sıkça merak edilen bir sorudur. İngilizce dropshipping adi verilir. Orta ve küçük e ticaret firmaları tarafından çok fazla tercih edilen bir yöntemdir. İlk olarak 2005 yılında Cin ve ABD de ortaya çıkmıştır. Ardından kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Dropshipping denilen stoksuz e-ticarette niş önemli bir kavramdır. Satılmak istenilen ürüne niş denir. Talep görmeyen veya satışının çok yapıldığı ürünleri tercih etmek doğru bir strateji değildir. Bu yüzden niş seçimi yaparken talep gören ve az bulunan ürünleri tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Stoksuz E ticaret Avantajları

 • Ofis açma ve depo zorunluluğu bulunmaz.
 • Sermayeye gerek yoktur.
 • Fazla sayıda tedarikçiyle çalışma imkanı sağlar.
 • Bütün ülkelere satış yapabilme şansı vardır.
 • Diğer e ticaret yöntemlerine göre işlevleri oldukça kolaydır.

Stoksuz e-ticarette satış yapılacak ülkeye karar verme süreci oldukça önemlidir. Ülkemiz stoksuz e-ticaret nasıl olmalı konusunda iyi bir seçenek değildir. Çünkü büyük e-ticaret siteleriyle rakip olmak çok maliyetli olacaktır. Bu nedenle Türkiye yerine Amazon gibi sitelerde satış yapmanız sizin için yararlıdır.

Çoğu tedarikçi kendilerine ait sanal posların bayileri tarafından kullanılmasına olanak tanır. Fakat bunun için bankalara sanal pos başvurusu yapmak gerekir. Burada önemli iki nokta vardır. Eğer tedarikçi firmanın sanal posları kullanılacak ise sahip olduğunuz e-ticaret yazılımının bu sistemi uyumlu olmalıdır. Diğer bir yöntem olan bankalara sanal pos başvurusu yapacaksa eğer e-ticaret sitenizin bankaların istediği güvenlik önlemleriyle donatılmış olmalıdır. Ayrıca şirket bilgilerinizle başvuru yapmanız zorunludur. Yoksa sanal pos başvurunuz kabul edilmesi mümkün değildir.

Stoksuz E-ticaret Süreci

Öncelikle stoksuz e-ticaret yapabileceğiniz sitelerin listesini çıkarılır. Bu sitelerde gerekli olan araştırmalar yapılmalıdır. Tüm araştırmalar sonucunda size uygun olan siteye karar veriniz. Daha sonra satışını yapacağınız ürünlere karar vermelisiniz. Sıra toptancı seçimine gelir. Size yakın olan toptancılara karar vermenizi tavsiye ederiz. Çünkü gerektiğinde hemen iletişime geçme fırsatı elde edersiniz. Ürünlerin satış fiyatlarını belirleyip liste oluşturmalısınız. Son olarak çalışacağınız toptancıyla hukuki ve yasal bir sözleşmeye imzalayınız. Bu sayede zor durumda kalırsanız haklarınızı korumaya almış olursunuz.

Stoksuz e-ticaret için uygun olmayan bazı ürünler vardır. Yiyecek ve içecekler bunların başında gelir. Çünkü nakliyat sırasında bozulup dökülebilir. Ayrıca ağır ve büyük boyuttaki ürünlerde fazla maliyet çıkardığı için uygun değildir. Diğerleri ise kırılabilir, donmuş ve antika gibi malzemelerdir. Bunun gibi bilgilerle stoksuz e-ticaret nedir sorusunun yanıtını verilmiştir. Buradan yola çıkılarak internet üzerinden bir ürünün veya hizmetin satışını rahatlıkla yapmaya başlayabilirsiniz.

Stoksuz E-ticarette Başlama Aşamaları

 • Şirket kurmak.
 • Satılacak ürünlere karar vermek.
 • Tedarikçi bulup anlaşma yapmak.
 • Alışveriş platformlarında mağaza açmak
 • Ürünleri satabilmek için tanıtım ve reklam çalışmaları gerçekleştirmek.
 • Doğru bir fiyatlama yapmak.

Öncelikle Stoksuz e-ticaret için başvurunuz kabul edilmesi gerekir. Ardından size tüm ürünler XML olarak gönderilir. XML kısaca ürünlerin özellik, resim ve fiyat gibi bilgilerinin yer aldığı dosyadır. Daha sonra ödeme sistemlerinin entegrasyonu yapılmalıdır. Havale, EFT ve kapıda ödeme seçenekleri mevcuttur. Ayrıca kredi kartı ile de ödeme yapılabilir.

Stoksuz e-ticarettin İşleyişi oldukça basittir. Müşteriler sipariş verir. Firma sizin şirketiniz adına fatura keser. Ardından anlaştığınız tedarikçi firma hızlı bir şekilde müşteriye ürünleri gönderir.

Ülkemizde stoksuz e-ticaret nedir kadar bu ticaret yönteminde vergi alıyor mu sorusu da çok sorulmaktadır. Özel bir vergisi olmazsa da satışlarda fatura yapılması gerektiği için kazancınızdan belli bir miktar devlette vergi ödemeniz gerekir. Bu ticaret yöntemini iyi bir şekilde öğrenmeniz daha fazla satış yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bunun için bu alanda eğitim hizmeti sunan firmalardan veya internet sitelerinden yardım alabilirsiniz. E-ticaret konusunda alacağınız eğitim ve danışmanlık hizmeti sizin bu platformlarda çok karlı satışlar yapmanıza yardım edecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir