WordPress Xml Entegrasyonu

WordPress Xml Entegrasyonu

WordPress Xml Entegrasyonu İnternet üzerinden yapılan işlemlerde özel yazılım programları ile karşılaşmak mümkündür. Web sitesi üzerinden satış yapılan alışveriş sitelerinde de web sitesinin hazırlanması sırasında bu özel yazılımlar üzerinden sitenin kurulması gerekmektedir. Web sitesinin tasarımını yapan teknik ekip burada yapılacak olan satışların, ödemelerin ve ürün stoklarının hepsinin kaydının bir şekilde tutulmasını sağlamak zorundadır. İşte bunun için Word press Xml entegrasyonu gibi eklentilerin siteye dahil edilmesi gerekmektedir.

Html gibi web siteleri oluşturma dillerine hâkim olmayanlar için işleri basitleştiren WordPress, içinde ticaret sitesi kurmak isteyenler içinde birçok eklenti bulundurmaktadır. Bu eklentilerle Word press Xml entegrasyonu yapmak isterseniz öncelikle Xml kütüklerinden yükleme için WP All Import Pro eklentisi ve ürünleri siteye ekleyebilmek için WP All Import – WooCommerce Add-On Pro eklentisi gereklidir. Eklentileri yükledikten sonra All import sekmesinden new importa tıkladığınızda Xml kütüklerini görmek mümkündür.

Xml Dosya Yükleme

Bu işlem oldukça basittir. Eğer elinizde Xml dosyası varsa up file seçeneğinden dosyayı yükleyebilirsiniz. Eğer tedarikçinizden gelen bir veriyi yükleyecekseniz ve bu dosya bir link şeklindeyse up file seçeneğinin yanında ki download from URL seçeneğine tıklayıp size gelen linki kutucuğa yapıştırarak dosyayı açabilirsiniz.

Ürün Ekleme

Xml dosyaları sadece birtakım uygulamalardan gelen verileri online olarak depolamaya ve aktarmaya yaramaktadır. Size gelen dosyayı yükledikten sonra karşınıza bir seçenek ekranı çıkacaktır. Yeni ürün girecekseniz new items seçeneğine önceden attığınız bir dosya varsa use existng file seçeneğine tıkladıktan sonra create new seçeneğinden sonraki kutucuğa tıklatıp woocommerce products seçeneğine tıklayıp ürün girmek için gerekli aşamalarıuygulamaya başlayabilirsiniz. Daha sonra ikinci adıma geç demeniz yeterlidir.

Xml Dosyasını Siteye Entegre Etme

Yukarda bahsettiğimiz WordPress xml entegrasyonu işlem basamaklarını tamamladıktan sonra sıra Xml dosyasının özelliklerini görüntüleyip bu dosyayı siteye ekleme işlemi gelmektedir. Öncelikle ekrana dosya içinde yer alan ana başlıklara göre gruplandırılan elementlerin sayısı gelecek. Eklenecek ürünün ortak kümesini elementlerin arasından bulmak ilk yapılacak adımdır. Bu noktada program kullanıcıya yardımcı olarak yanlış işaretlediği noktalarda hata mesajları verip kullanıcıyı yönlendiriyor.

Doğru işaretlemeleri yaptıktan sonraysa sıra filtreleme işlemine geliyor. Filtreleme kısmı göstermek istemediğiniz bir bilgi varsa bunu gizleme noktasında yardımcı olmaktadır. Ürünün değeri, ana başlığa ürünün ismimi yoksa kategorisinin mi geleceği gibi pek çok değeri buradan belirleyerek hızlıca filtrelemek mümkündür.

Woocommerce ve Xml Dosyasını Eşitlemek

Xml dosyasını siteye attıktan sonra sıra bu dosyayı woocommerce eklentisiyle biraraya getirip kullanılır kılmaya gelmektedir. Xml dosyası ham olarak verileri barındırmaktadır. Bu ham veriler ile programda yazan isimler eşleşmeyebilirler. Bu noktada dosya içindeki hangi elemanın hangi değerle eşleştiğini belirlemek WordPress Xml entegrasyonunda tamamen kişiye düşmektedir.

Eşleştirme işleminden sonra doğru şekilde eşleştirdiğinize emin olmazsanız ilerde oluşacak veriler doğru şekilde depolanmayacağından büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin stok durumu verisini doğru etiketle birleştirmezseniz stok takibi hatalı olacağından başlamaz. Bu durumda size ilerde büyük zorluklar çıkarabilir.

Woocommerce Engetrasyonu İmport

Tüm verileri girdikten sonra import settings kısmına tıklayarak son olarak siteyi nasıl çıkaracağınızla ilgili seçenekleri de belirleyerek işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu noktada test yapmak önemlidir. Bu sayede eksik girilen kısımlar ya da sistemde sorun yaşatan noktalar kolayca belirlenerek düzeltilebilir. İsterseniz çıkarmadan önce başlıklarınızı SEO yönünden kontrol ederek daha ilgi çekici olan güncel kelimelerle başlıklarınızı süsleyebilirsiniz. Böylece sizinle aynı kulvarda olan rakiplerinizle aranızda ki farkı açabilirsiniz.

Yaşanabilecek Hatalar

Bazen girilmeyen bir bilgi, yapılan bir yanlış eşleştirme hata uyarısı almanıza sebep olabilir. Bu sorun sık yaşandığından önerimiz yaptığınız her adımdan sonra bir kere işlemin doğruluğunu kontrol etmeniz olacaktır. Öncelikle programlar hata vermiş olabileceğinden durdurup tekrar başlatmayı deneyebilirsiniz. Eğer bununla çözülecek bir sorun değilse hatanın ismini forumlarda ve arama motorlarında aratarak sizinle aynı hatayı yaşayan kişilerden kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

WordPress işleri oldukça kolaylaştırmasına rağmen WordPress xml engetrasyonu hala kafa karıştırıcı olabilmektedir. Eğer yapılan işlemler sırasında herhangi bir hatayla karşılaşıyorsanız paniklememeniz ve sabırlı davranmanız oldukça önemlidir. Eğer çözüme hiçbir şekilde ulaşamadıysanız ne yazık ki bu noktada girilen dosyayı ve ürünleri silip her şeye baştan başlamak tek çözüm olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir