XML Entegrasyon Nedir?

XML Entegrasyon Nedir?

XML Entegrasyon Nedir? İnternet üzerinden verilen hizmetlerde ve firmaların sundukları birçok hizmet de XML ile hazırlanmış olan yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Karmaşık gibi görülen birçok verinin bu sistem ile kaydedilip tutulması mümkün olmaktadır. XML ticaret alanında hizmet sunan firmalar tarafından çok daha fazla kullanılmaktadır. Bu yazılımı hazırlayan firmalar ile iletişime geçerek firmanın birçok kaydı bu yazılım ile kayıt altına alınabilir.

İş dünyasında sıklıkla excel programı kullanılır. Özelliklede ticaret dünyasında excel çeşitlerine daha ihtiyaç vardır. Xml entegrasyon excel formatında çalışan ürünleri detaylı olarak sıralayan bir sistemdir. Bu yüzden de ticaret dünyasında xml entegrasyonlar sürekli olarak tercih ediliyor. Ürün bilgilere dair anlık bilgileri xml entegrasyonlar örenmek oldukça pratiktir. Xml entegrasyonlar güncel yazılım çeşitlerinden birsidir.

Excel mantığının yazılımsal hali olarak xml entegrasyonlar kullanılır. Xml sistemin kullanması için e ticaret dünyasında yer alınması gerekir. Çünkü xml sisteminin çalışma mantığı; e ticaret dünyası ile uyumludur. Genel olarak ürün bilgileri kategori yapabilme de oldukça etkilidir. Genel özellikleri arasında ürün kategori için daha tercih ediliyor. Özelliklede yeni e ticaret dünyasında yer alan kişiler için oldukça faydalı bir e ticaret sistem parçasıdır.

XML Entegrasyon Nasıl Yapılır?

Günümüzde e ticaret dünyası her geçen gün daha çok genişliyor. Özelliklede son yıllarda yaşanan küresel sağlık nedeni ile e ticaret dünyasında daha çok genişledi. Bu durumdan kaynaklı olarak xml entegrasyon sisteminin kullanıcılarında da artışlar yaşandı. Xml sistemine dayalı entegrasyon yazılımı oluşması ise oldukça pratiktir. Genel olarak tek sefer kurulabilen bir yazılım sistemidir.

Xml sistemine dayalı entegrasyon sistemini kullanabilmek için ilk önce; xml anlaşmasının imzalanması gereklidir. Xml sistemli entegrasyon uygulayabilen bazı firma çeşitleri bulunur. Bu firmalar ile xml sistemli entegrasyon kullanabiliyor. Firmalar ile görüşmelerin sağlanması gereklidir. Firma görüşmeleri sonrası değerlendirme olur. Firmanın değerlendirmesi sonucu olumlu olması halinde xml sistemli entegrasyon uygulanır. Bu süreç içerisinde firmalar arası kıyas değerlendirmeleri olabiliyor.

XML Entegrasyon Neden Tercih Edilir?

Günümüzde zaman içerisinde hızla xml sistemli entegrasyon kullanıcısı sayısı artıyor. Ticaret dünyasında daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen kişilerin tercihleri xml sistemli entegrasyon oluyor. Genel kullanım amaçları ise; xml sisteminde yer alan bilgi akışları düzenli ve sorunsuz olarak kullanmaktır. Genel olarak xml sistemli avantajları ise şunlardır;

 • Az sermaye ile yüksek bütçeli ürünlerin satılmasını sağlar.
 • E ticaret sistemi ile kendi ürünü olmayan bir ürünün satışını sağlayabiliyor.
 • Ürünleri kendi web sitesinde yayınlanmasını sağlar.
 • Xml sisteminde anlık bilgi akışları sağlandığı için; ürün tanıtımları en kısa sürede sağlanır.
 • Ürünlerin kategori aşaması anlık olarak tedarikçiye sağlanır.
 • Ürünlerin de stok bilgisinden anlık olarak tedarikçi firmaya bilgi akışı sağlandığı için vakit kayıpları yaşanmaz.
 • Firmalar birbirleri ile bağlantılı çalıştığı için depolama ya da kargo gibi durumlarla uğraşılmaz.
 • Daha az personele ihtiyaç duyulur.

XML Entegrasyonun Dezavantajı Var Mıdır?

Xml sistemi dünya genelinde her yerde devamlı olarak kullanılıyor. Farklı sistem olanakları ile pek çok kişinin xml sistemli entegrasyon yazılımı dikkatini çekmiştir. Xml sistemi sağlayan firmalar ile e ticaret dünyasında güçlü yatırımlar kısa sürede gerçekleşebilir.

Profesyonel xml sistemini sağlayan firmalar ile çalışılırken sorunsuz olarak e ticaret dünyasında ilerlenir. Bu yüzden de xml sistemini sağlayan firma tercihleri önemsenmesi gerekir. Çünkü eğer xml sistemini sağlayan firma; profesyonel olarak çalışırsa xml entegrasyon sisteminin dezavantajı bulunmaz.

Genel olarak firma kaynaklı olan xml sistemli entegrasyonun dezavantajları ise şunlardır;

 • Xml sisteminde firmanın hatalı bilgiler sunması
 • Sisteme gerekli olan bilgilerin geç girilmesi
 • Firmanın gerekli bilgileri düzenli ve sürekli olarak kontrol etmemesi durumundan kaynaklı olarak; yanlış bilgilerin yayınlanması
 • Kalite kontrolün eksik olması durumunda müşteriye kalitesiz ürünlerin gitmesi
 • Tedarikçi firmanın özensiz davranması durumunda müşteri geri dönüşleri olumsuz olur
 • Bazı müşterilerin e ticaret dünyasına güvenmemesi ile ürünler ile ilgilenmemesi
 • Depolama ya da paketleme sisteminin yanlış çalışmasından kaynaklı olarak ürün iadesi olması

Genel olarak bayi kusursuz ürün sağladığı halde xml firması yüzünden genel prestiji düşer. Bu durumdan habersiz bayi müşteri kitlesinin azalmasının sebebini anlamakta zorlanabilir. Xml entegrasyon sisteminde en çok yaşanan dezavantaj sebepsiz yere müşteri kaybı oluyor. Bunun önüne geçmek için alanında en iyilerden olan profesyonel bir yazılım firması ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir