Yurtdışına E-Ticaret

Yurtdışına E-Ticaret

Yurtdışına E-Ticaret Firmalar e-ticaret siteleri üzerinden yurtdışına e-ticaret yapabilirler. Bu durum yurtiçine satış yapmaktan biraz farklıdır. Dünya üzerindeki birçok kişi kendi ülkelerinden satın alamadıkları ürünlere bu sayede ulaşabilirler. Müşterilerin satın alma alışkanlıkları ve ürünlere gösterdikleri ilgiler doğrultusunda stratejik bir yol izlenmektedir.

Hangi ülkeye nasıl bir satış yapılabilir, hangi ülkeye yapılamaz bunların belirlenmesi gerekmektedir. Son zamanlarda en sık tercih edilen e-ticaret siteleri Alibaba, eBay, Aliexpress ve Amazon olmaktadır. Bu sitelerin çok fazla kullanıcıya sahip olması yurtdışı ticaretine atılmak için büyük bir avantajdır.

Yurtdışına E-Ticaret İçin Hedef Kitle

Firmalar ürünlerini satışa sunmak için kendi internet sitelerini kurmaktadırlar. Ardından yurtdışına e-ticaret yapabilecekleri hedef pazarı belirlemektedirler. Hangi ülkelere gönderim yapılabileceğini ve hangi ülkelerin firmanın ürünlerine talepte bulunacağını detaylı bir şekilde araştırmaktadırlar. Bu araştırmalar yapılırken ülkelerin ekonomik ve politik koşulları da göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin savaş ülkelerine satış yapmak hayli zor olacaktır. Müslüman bir ülkeye domuz ürünleri satmak yanlış bir yol olacaktır. Peynir ülkesi olarak bilinen Hollanda’ya peynir satışı yapmak da stratejik olmayacaktır.

Yurtdışına E-Ticaret İçin Pazar Yeri

E-ticaret için başlıca gereken şey internet sitesi kurmaktır. Gerekli planlamalar yapıldıktan sonra yurtdışına e-ticaret için uygun pazar yeri bulmak gerekmektedir. Uygun pazar yeri bulmak ve çevrimiçi mağazayı profesyonel bir şekilde yönetmek, dünyanın birçok ülkesine ürün ve hizmet satabilmeyi sağlayacaktır. Ayrıca doğru bir pazar yeri seçmek firmaların zamandan ve maliyetten tasarruf etmelerine yardımcı olacaktır.

Yurtdışına E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

Firmalar hem kendi siteleri üzerinden hem de uluslararası siteler üzerinden satış yapabilirler. Uluslararası bir site kullanılıyorsa, uluslararası ödeme yöntemlerinin kabul edilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda bir strateji belirlenmelidir. Her ülkenin ödeme yöntemi farklı olduğu için internet sitesi tüm ödeme şekillerine aktif hale getirilmelidir.

Yurtdışına e-ticaret yapmayı istediğiniz zaman karşınıza son derece titiz davranmanızın şart olduğu bir süreç çıkar. Bu sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanması için mutlaka tam anlamıyla profesyonel bir destek hizmeti almak önerilmektedir. Bu sayede yurtdışına yönelik e-ticaret faaliyetinin çok daha başarılı bir şekilde sürdürülmesi de mümkün olur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir